Nová pravidla UCI Trials

Od poloviny října vstoupila v platnost revize pravidel UCI Trials. Hlavní a podstaná změna je v tom, že systém “open” počítající plusové body za průjezd brankou, bude nyní aplikován nejen na mistrovství světa (Urban World Championship) jako dosud, ale nově také na Světový pohár a na Světové hry mládeže. Všechny národní federace tak nyní řeší otázku, kdy “přepnout” do nového systému – národní soutěže totiž UCI nijak direktivně neřeší. Přímo v Chengdu jsme proto udělali malý mezinárodní průzkum. A teď si chceme udělat průzkum i mezi vámi – čtěte dál a napište nám svůj názor do komentářů.

Jak se k změnám staví sousedé

Slovensko se přiklání k tomu, naskočit do nového systému rovnýma nohama naplno už od sezony 2019. “Důležité je, aby jezdci měli nová pravidla z domácích soutěží zažitá”, argumentují podobně jako ostatní dotazovaní. Jestli to tak skutečně dopadne, bude rozhodovat slovenský výkonný výbor trialu v následujících týdnech.

Švýcarsko je opatrnější. Země, která je sídlem federace UCI a má tedy k novinkám nejblíže, si uvědomuje technické aspekty změny. “Musíme upravit výpočetní systém, nachystat nové karty, proškolit rozhodčí…”, vypočítává Christian Fisch a jako nejpravděpodobnější uvádí variantu ponechat Swiss Cup 2019 (domácí seriálovou soutěž) podle starých pravidel a Mistrovství Švýcarska 2019 uspořádat už podle pravidel nových.

Německo má podobný náhled jako alpská země. “Bylo by dobré uspořádat ze dvě zkušební soutěže, vyhodnotit organizaci a naplno do nového systému přejít od sezony 2020”, říká Markus Fridrich. “Ale já jsem jen jeden hlas a rozhodovat bude celé vedení trialu”, dodává.

Jak je na tom Česká republika

V České republice jsme už uspořádali dvě zkušební soutěže v letošní sezoně (zimní halové závody). Nová pravidla UCI jsou oproti těm, která jsme v zimě “opsali” z loňského Urban World Championship, trochu zjednodušena: trestné body se sice započítávají během sekce, ale po dojetí sekce jsou zapomenuty a dál se s nimi nepočítá. To výrazně usnadňuje vyhodnocení výsledků a také zmenšuje množství informací předávaných mezi rozhodčími, jezdcem a časomírou – jinými slovy, snižuje nebezpečí chyby (rozboru nových pravidel věnujeme samostatný příspěvek).

Máme tedy teoreticky čtyři možnosti, z nichž nejméně jedna je špatná 🙂

Jaký systém zvolit pro sezonu 2019

  1. Ponechat vše při starém, jet Youth Games, Český pohár i mistrovství republiky podle “klasických pravidel”. To je špatná varianta, protože naši jezdci musí mít nová pravidla naježděná. Mnozí z nich se účastní Světového poháru a dalších mezinárodních pravidel a tam se pojede podle “nových”.
  2. Ponechat seriál Českého poháru a Youth Games postaru a podle nových pravidel jet pouze Mistrovství České republiky v cyklotrialu. Toto je kompromisní přístup odpovídající pohledu Švýcarska.
  3. Opustit rovnou stará pravidla a jet celou sezonu 2019 podle pravidel nových – jak ČP, tak YG a MČR. Tedy varianta, kterou zatím preferuje Slovensko.
  4. Jet podle nových pravidel MČR a v seriálu ČP / YG ponechat volbu pravidel na každém pořadateli.

A teď jste dočetli na konec příspěvku a dál je to na vás: napište nám do komentářů, která varianta by se líbila vám 🙂

10 komentářů u „Nová pravidla UCI Trials“

  1. Skočil bych do toho rovnýma nohama, když už se pravidla jednou zavedla, předpokládám, že už se zpět vracet nebudou. Možná to bude na prvních závodech skřípat, ale časem se to zaběhne. Rozhodně bych nenechával výběr pravidel na pořadateli, pak z toho budou mít jezdci guláš. A taky bych nedělat pokusného králíka z MČr.

  2. Já jsem sice jen pozorovatel z venčí / jak mne kdysi nazval pan Hanzal/, ale myslím si, že nejlepším řešením by měla být varianta jet celou sezonu 2019 podle nových pravidel. Jezdci to dostanou pod kůži co nejdříve a nebudou ve světě ničím překvapeni.

  3. Já jsem taky pro to aby se závodilo celou sezonu 2019 pod novými pravidly. Jezdci si to zažijí a nebudou mít ve světě problém.Další otázka je jakým způsobem se k tomu postaví organizátoři závodů v tvorbě sekcí.Jde o to jestli jsou u nás schopni postavit adekvátní tratě pro všechny kategorie.Ale to asi ukáže čas…

  4. Za mě určitě v Youth games nová pravidla. Jezdci jezdící mezinárodní soutěže si na to zvyknou a jezdci jezdící na chvostu budou mít velkou motivaci. I když nezajedou celou sekcí, tak budou mít šanci získat aspoň nějaké body.

  5. 3. nová pravidla rovnou a všude. Z vlastní zkušenosti vím, že je to pro rozhodčí náročnější, ale jinou rozumnou cestu nevidím.

  6. Já jsem taky pro nová pravidla. Tak jak jsou teď definována se mě líbí. Varianta letošních zimních závodů tak jak jsme je pískali nebyla nic moc, ale rozdělení do úseků je super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *