Val di Sole: potmě a v dešti

Druhé kolo Světového poháru jsme mohli sledovat tento víkend. Někteří jen jako diváci online výsledků a živého přenosu finálových jízd, jiní na vlastní oči přímo v místě dění a pětice českých jezdců si “svěťák” užila na vlastní kůži z pozice startujících. A díky rozmarům počasí měli tu kůži chvílemi docela mokrou.

Italské Val di Sole se totiž rozhodlo v sobotu proměnit v Deštivé údolí, takže odpolední kvalifikační jízdy byly na mokru. V kvalifikaci elite 26″ hájili české barvy oba Tomášové: Eibl a Kočička, jejich výsledky ale byly postupu do semifinále příliš vzdálené. Ve výsledném pořadí klukům patří 41. (Žoržo) a 43. (Tomáš K.) místo.

V kvalifikaci elite 20″ se blýskl Vašek Kolář, který ve své skupině skončil na první příčce a mohl se tak začít soustředit na nedělní semifinálko, do kterého postoupil. Slušně zajel Marek Pochtiol, přesto mu to na postup z jeho skupiny nestačilo a celkově mu patří 45. místo.

V ženské elitě se vzhledem k počtu přihlášených závodnic jako obvykle začínalo přímo semifinálem. Holky to měly zpestřené deštěm a také rychlým stmíváním – start jejich kategorie byl kvůli skluzu až v 19 hodin. “Dojížděli jsme potmě a za deště, ale je z toho šesté místo”, telegrafoval (kecám, poslal mi SMS) Vašek Pečínka situaci přímo z místa. A šesté místo znamená pro Bětku Pečínkovou postup mezi finálovou šestici.

Nedělní počasí se už umoudřilo. Semifinále mužské elity 26″ bylo bez české účasti, o to víc jsme upínali naděje k elite 20″. Bohužel marně – 26 TB na postup zdaleka nestačilo, i polovina by byla stále moc…

Takže do odpoledních finálovek zůstává jenom Bětka Šestka. Holky startovaly jako první, snad jako odměna za včerejší noční dojezd. Ještě lepší ale bylo, že bylo bez deště a tak jediné, kde se dalo namočit, byla sekce přes potok. Šesté místo v semi znamená nepříjemnou pozici v tom, že do každé sekce Bětka nastupovala jako první – a byla to tak ona, kdo ostatním prošlapával cestu a ukazoval, kde to jde a kde ne. Celkový zisk 14 TB jí nakonec vynesl na pátou pozici – na nuly od čtvrté Manon. To je příjemné překvapení.

Jaká další překvapení Val di Sol přinesla? Třeba to, že Benito Ros stále ještě dokáže bojovat o stupně vítězů. Nebo to, že Jack Carthy nepostoupí do finále jen kvůli tomu, že odevzdá kartu o 14 minut později než soupeř.

Další kolo svěťáku čeká jezdce v září v Antwerpách. A protože Antwerpy pod taktovkou Keny Belayeho dvakrát získaly titul “Událost sezony”, tak se máme všichni nač těšit.

Celkové výsledky Vermiglio – Val di Sole

Elite 20″: 1. Montalvo (ESP), 2. Pechhacker (AUT), 3. Areitio (ESP) … 16. Kolář (CZE), 45. Pochtiol (CZE)

Elite 26″: 1. Vallée (FRA), 2. Hermance (FRA), 3. Coustellier (FRA) … 41. Eibl (CZE), 43. Kočička (CZE)

Elite women: 1. Reichenbach (GER), 2. Caminos (ESP), 3. Hidalgo (ESP) … 5. Pečínková (CZE)

Kompletní výsledky samozřejmě najdete na stránce UCI.

Autorem fotografie v záhlaví je Jesper Lykke.