Pravidla 2020 – další revoluce? Ne

Před sezonou jsme připravili pár aktualizací v pravidlech cyklotrialu. Zatímco vloni prošla pravidla revoluční změnou přechodu na nový systém bodování, letos se naštěstí žádné podobné převraty nekonají. Přesto je tu pár změn, na které vás chceme upozornit: na základě přání jezdců zavádíme novou soutěž Open cup, což je celoroční seriál ve volných kategoriích, a do volných kategorií jsme přidali i open oranžovou. Jinak jen drobné opravy.

K čemu je to dobré aneb “a komu tím prospějete???”

Jednou z výtek, se kterými jsme se během sezony setkávali, je vysoká náročnost cyklotrialu pro začátečníky. Nově příchozí zájemci se s bílou tratí těžko poperou a brzy zase od trialu odcházejí jinam, ke snadnějším disciplínám. Máme tu sice oranžové tratě pro promesu, ale ty jsou omezeny věkem a úplní začátečníci tak většinou končí mimo pořadí – mimo soutěž. Jasně, tašku s drobnostma si ze závodu odnesou, ale o tašky přece nejde, jde o vítězství! Takže volná oranžová – bez omezení věku, pro všechny, desetileté i padesátileté. Že se tam nahrnou dvanáctiletí “borci” a budou těm desetiletým brát stupně vítězů? Je to možné. Ale ve volné bílé je to přece úplně stejně tak…

Celkové vyhodnocení volných kategorií v závěru sezony je malý bonus pro ty, kdo se do závodění – i když “jen mezi hobíkama”  (což jsou ale vlastně skoro všichni, ne?) – pustí s plnou chutí a budou sbírat body během celé sezony. Někdo ale třeba raději bude jezdit obtížnost podle chutě – začne na jaře na oranžové a skončí na podzim třeba na modré. Proč ne. V Open Cupu je prostě všechno otevřené.

Pravidla s červeně vyznačenými změnami najdete k nahlédnutí zde: pravidla_2020. Protože nikdo není neomylný, je možné, že jsme přehlédlo nebo zapomněli opravit nějaké chyby, které v pravidlech byly. Do konce února proto můžete poslat na e-mail info@ceskycyklotrial.cz své připomínky. Pracovní skupina zváží jejich relevanci a případně je zapracuje do finálního znění pravidel 2020. Od března pak nabývají platnost.

1 komentář u „Pravidla 2020 – další revoluce? Ne“

  1. Já bych měl připomínku k pojmenování té soutěže. Všechny soutěže, prozatím v rámci cyklotrialu vyjmenované, mají své pěkné české pojmenování – Český pohár, Český pohár mládeže, Mistrovstvi ČR – pouze toto nové má jen svou nečeskou variantu – Open Cup. Přitom, pouze tahle soutěž, nebude mít mezinárodní přesah v tom, že by se závodníci v ní někam kvalifikovali, takže k tomu vlastně ani není důvod. A protože to je čistě hobby závod, nemusí to být ani bůhvíjak formální pojmenování. Napadá mě, zvolit tomu seriálu symbol, nějakého maskota a podle toho tu soutěž pojmenovat. Klidně ať je to “o růžový velocipéd”, tady si ten sport může dovolit být i trochu rozverný 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *