3-2-1-start!

Máme tady last minute informace před sobotním zahájením sezony – shrnutí změn v cyklotrialovém kalendáři, které jste zřejmě průběžně stihli registrovat. Se změnami je spojený také celkový přehled závodů započítávaných do letošního seriálu Českého poháru.

První změnou je zrušení zamýšleného závodu ČP v Bedřichově. Ten měl být připojen k ČP MTB, ale kvůli organizačnímu vytížení “emtébéčkářů” (Česká republika letos v Brně hostuje UEC Mistrovství Evropy MTB) se spolupráce odkládá do dalších sezon.

Druhou změnou je posunutí termínu závodu ČP ve Sklence ze soboty na neděli 2. června. Tato změna je vyvolána komplikovanou termínovou situací kolem závodu C1 Říčanské šlapačky, který pořadatel vědomě přihlásil v rozporu se vzájemnou dohodou o schvalování mezinárodních soutěží pracovní skupinou trialu při ČSC. Ta byla uzavřena vloni poté, co se řešila identická situace s přihlašováním. Bohužel pořadatel Šlapaček odmítá respektovat pravidla, která neurčuje sám. Tímto postojem spolu s používáním nepravdivých argumentů velmi omezuje možnosti vzájemného dialogu. Nutno říci, že ke škodě celého trialového sportu.

Třetí změna přímo vyplývá z té první. Vypuštěním Bedřichova z kalendáře by klesl počet závodů Českého poháru na pouhé tři soutěže a proto bude to celkových výsledků seriálu 2019 započteno v dospělých kategoriích i Mistrovství ČR s bonifikací 30 % (viz Pravidla cyklotrialu, článek 17.7). V dětských kategoriích se MČR do seriálu nepočítá.

Přehledně je vše v následující tabulce:

datum soutěž seriál Český pohár – dospělí seriál ČP – Youth Games nominace WYG
27. 4. ČP + ČP YG Veselí nad Moravou ano ano ano
5. 5. ČP YG Brno Kníničky ne ano ano
11. 5. UCI C1 Olomouc ne ne ne
11. 5. MČR YG Olomouc ne ne ano, + 30 %
12. 5. MČR Olomouc ano, + 30 % ne ne
1. 6. UCI C1 Říčanské Šlapačky ne ne ne
2. 6. ČP + ČP YG Sklenka ano ano ano
13. 7. ČP + ČP YG Hamry nad Sázavou ano ano ne
5. 10. ČP YG Moravský Kras ne ano ne
CELKEM SOUTĚŽÍ 4 5
4

Nominační kriteria pro UCI Trials WYG v Polsku jsou uvedena v Pravidlech cyklotrialu. Nominační kriteria pro UCI World Urban Cycling Championship budou k dispozici na webu Českého svazu cyklistiky. Mistrovství Evropy se letos nekoná.

Přihlašování na soutěže UCI Trials World Cup nejméně 14 dní před závodem písemně mailem na adresu info@ceskycyklotrial.cz. Účast na SP je možná bez nominace a s výjimkou startovného je bez další finanční podpory ČSC

3 komentáře u „3-2-1-start!“

 1. Dobrý den
  Ačkoliv jsem se zářekl že už se nebudu k ničemu vyjadřovat, bohužel mi to nedá a musím tady zveřejnit svůj názor. Už zase slyším, že Pochtiolovi se opět něco nelíbí, ale je to pořád do kola a rok od roku pořád stejné. Koukněte se kolik jezdců v roce 2018 bodovalo v ČP v kategorii elite. Byli to čtyři jezdci, z nich jeden Marek Pochtiol věkem Junior. Myslíte si že to letos bude lepší? Že bude jezdců více? Kéž by, ale moc tomu nevěřím.
  O co mi tedy jde? Snažíme se objížďet všechny závody, ale pokud letos zařadíte do ČP i MČR tak jet ČP je pro nás z celkového pořadí nezajímavý .
  Pro nezasvecene vysvětlím: Podle pravidel UCI musí jezdec absolvovat MČR v kategorii kam spadá v ten rok věkem. To znamená, že odjedeme MČR v kat. Junior, ale zároveň nemůžeme bodovat do ČP v kat. Elite. I kdyby to nějak pravidla umožnila, nedá se to stihnout časově protože obě kategorie startují skoro ve stejný čas. Proto mi promiňte toto zamyšlení a myslím že je jedno při tomto počtu jezdců, jestli se pojede ČP na tři nebo čtyři podniky.
  S pozdravem Tomáš Pochtiol.

 2. Jak vidíš podle ohlasu na tvůj komentář, nestojíš nikomu ani za malou reakci, popř vysvětlení. Vysvětluji si to tak, že je každému jedno kolik jezdců se vůbec Českého poháru zúčastní. Jistě bude zajímavé až jezdci z mládežnických kategorii vyrostou, kolik jich bude jezdit Český pohár, když počet závodů se snižuje. V mezinárodních závodech se pak určitě budeme prosazovat.

 3. Ahoj Tomáši a Jardo.

  Dovolil jsem si nezareagovat hned včera – možná za tím bylo to, že jsem musel chystat jiné věci před startem sezony, možná jsem musel chystat jiné věci před olomouckým závodem, možná jsem musel dělat něco (sic!) do práce, možná jsem potřeboval něco řešit doma – každopádně jsem si prostě dovolil neodpovědět obratem. Kameny pro ukamenování budou k dispozici ve Veselí…

  A teď vážně: Jarda píše: “kolik z mládežníků bude jezdit Český pohár, když se počet závodů snižuje”. Tomáš píše: “Je jedno, jestli se pojede na tři nebo čtyři podniky”. To je trošku protimluv. My všichni bychom byli samozřejmě rádi, kdyby se jezdilo šest podniků. Potom by se totiž nezapočítávaly do seriálu všechny a tolik by nevadilo, když jezdec jeden vynechá (třeba z důvodu, že v MČR musí jet v jiné kategorii). Stejně tak bychom byli všichni rádi, kdyby v poháru jezdilo více jezdců atd.

  Problém je v tom, že pořadatelů se letos prostě více nepřihlásilo. A zredukovat Český pohár na pouhé tři závody? Výsledek takového seriálu pak hodně záleží na náhodě – zadaří se, nezadaří se… U počtu jezdců platí totéž: všichni cítíme, že mít tak tak obsazené stupně vítězů v kategorii je špatně. Celý systém pravidel, který je nastavený na “normální počet” jezdců, závodů atd. se najednou hroutí. Jak udělat nominace z jednoho závodu? Jak vyhlásit celkové výsledky, když závodili tři jezdci a ještě k tomu každý v jiném závodě?

  Možná to děláme celé špatně (jak nám je některými vytrvale předhazováno). Sice se tady podařilo nastavit nějakou organizační laťku, sice nám jezdí mládež, sice nám mládež vyhrává ve světě, sice nám z mládeže vyrůstají skvělí junioři a juniorky – ale čím starší kategorie, tím ten pramínek slábne a slábne. Chtějí tady vůbec dospělí závodit? Možná ne, možná se chtějí jen bavit. Jenže má smysl něco vybudovat v mládežnických kategoriích (a být tam konkurenceschopní a porážet Španěly) a pak ty děti nechat dospět a nechat je dál už jen se bavit místo sportování? Tolik otázek! A žádná odpověď.

  Důvod pro zařazení MČR je (nejen letos) ještě jeden: MČR by mělo dát našemu sportu co nejlepší vizitku a je tak snaha jezdce “přinutit” jet aspoň sem – proto ta bodová bonifikace. Podobně jako dvojnásobné body na finálových závodech UCI Světového poháru.

  A k tomu, že zrovna konkrétně Markovi tohle zařazení MČR do poháru ztíží šanci na double? Teď budu mluvit jen za sebe: mě při organizaci Youth Games nikdy nezajímali konkrétní jezdci. Když dělám výsledky, kolikrát až do vyhlášení ani nevím, kdo vyhrál – předpokládám že ten nejlepší. Tak je nastavený systém pravidel, aby vyhrál ten nejlepší. Ale jestli to bude ten nebo onen, je mě osobně jedno. A stejně tak při zvažování, jestli zařadit závod MČR do seriálu mě ani jedinkrát nenapadlo uvažovat stylem “a co když XY bude chtít závodit v jiné kategorii?” “Co když YX vynechá závod, protože se mu kryje s nějakou významnou akcí?” Obecná nastavení jsou prostě daná všem stejně bez ohledu na jméno. Jezdci, kteří mají výrazný talent a vymykají se z pravidel, pak bohužel musí občas volit, jestli být dobrý na úrovni malého domácího rybníčku, nebo v mezinárodním srovnání. Jestli vyhrát MČR, nebo ČP. Někdy lze mít oboje, jindy ne. Ale podle mne osobně by bylo chybou měnit systém kvůli jedinci. I přesto, že si vážím jeho talentu, píle a podpory, které se mu dostává od rodiny.

  Radek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *