Archiv pro rubriku: Nezařazené

Královna Alžběta

V přímém přenosu České televize proběhlo ve středu vyhlášení dalšího ročníku ankety Král cyklistiky. Jak poznamenal moderátor pořadu: “Je to zvláštní, slavíme sto let od rozpadu Rakouska – Uherska a přesto tu stále máme trůn, korunu a krále.” V disciplíně trial ovšem nemáme krále, ale královnu: vítězkou ankety v naší disciplíně se stala Alžběta Pečínková. Nominováni dále byli Marek Pochtiol a Václav Kolář, pro Alžbětino vítězství rozhodly její letošní výsledky na Světovém poháru, šesté místo na mistrovství Evropy a také sedmé místo na mistrovství světa. Gratulujeme!

Pevný bod ve vesmíru

Dejte mi pevný bod ve vesmíru a pohnu Zemí, řekl kdo? Víte to? Pro český trial na kolech je takovýmto pevným bodem malá vesnice na staré zemské hranici Čech a Moravy, Hamry nad Sázavou. Místní klub pod vedením Míry Křivy dokázal během let dát tomuto sportu hrozně moc – kromě úspěšných reprezentantek a reprezentantů je to také prázdninový kemp. Pro mnohé iniciační setkání s trialem, pro jiné místo, kde překonali své hranice, kde konečně přišli na to, jak zkoordinovat pohyby, aby to “tam bylo”. Anebo prostě jen místo setkání s partou známých, kde se vypráví historky z minula a spřádají plány do budoucna (no schválně, kde myslíte, že se narodily Youth Games?). Tohle všechno  letos již po jedenácté. Jak to vypadalo se můžete podívat ve velké fotogalerii Saši Šillerové.

Jarní Španělsko: vyplatí se?

Má smysl uvažovat o jarním tréninku v zahraničí? Chladné počasí, které se tento víkend vrátilo do české kotliny, dává poměrně jednoznačnou odpověď. A tak každoročně zjara míří desítky (nejen) českých silničních i MTB cyklistů na Kanárské ostrovy nebo na Mallorcu bez ohledu na to, zda se jedná o hobby jezdce či vrcholové sportovce. Trialový sport v tomto není výjimkou. Cílem však v tomto případě nejsou španělské ostrovy, ale La Peninsula – tedy Pyrenejský poloostrov alias pevninské Španělsko. O něco severnější poloha je bohatě vyvážena zázemím, které zde trial má. Pokračování textu Jarní Španělsko: vyplatí se?

Buenos días, já taky jdu…

Všichni jsou už v Mexicu, buenos días, já taky jdu – možná si ještě vzpomenete na refrén jedné starší country odrhovačky od Michala Tučného. Stačí zaměnit Mexiko za Španělsko a stará píseň přesně vystihuje realitu dnešních dnů. V sobotu se jel první letošní závod UCI C1, Copa Catalana v Barceloně, a český jezdec Václav Kolář v něm mezi dvaatřiceti jezdci kategorie elite obsadil osmé místo. K tomu si ještě střihl návštěvu v Bicicletas Monty, do jejichž továrního týmu patří. Další česká parta soustředěná kolem klubu Mraveniště na závody nečekala a po týdenním trénování v okolí Barcelony odletěla v sobotu domů, aby ji vzápětí vystřídala mládež z Trial Czech Teamu. Ti si pro své soustředění zvolili osvědčený Suances. Jaké jsou jejich plány pro nejbližší dny? Pokračování textu Buenos días, já taky jdu…

Nová pravidla UCI trialu

Federace UCI zveřejnila nové znění pravidel trialu pro sezonu 2017, viz článek na www.youthgames.cz. Nejvíce úprav se týká organizace mistrovství světa, pro Světový pohár a Světové hry mládeže zůstávají pravidla původní (0 – 5 trestných bodů za každou sekci). I zde je ale pár menších úprav v bodování. Ty by měly být zapracovány do českých pravidel a zveřejněny (doufejme) do konce února. Zimní závod v Olomouci se pojede podle české verze 2016.

Nové logo UCI

UCI refreshed logo

Federace UCI představila minulý týden modernizované logo. Původní šikmý ovál, evokující spolu s duhovými proužky jedoucí kolo, nahrazuje motiv s dominujícími písmeny UCI. Duhové pruhy, které se staly synonymem pro mistra světa, samozřejmě zůstaly. Nové logo včetně grafického manuálu zpracovala agentura SomeOne a bude postupně začleněno do všech materiálů federace. UCI v současnosti řídí osm různých cyklistických disciplín včetně příslušných světových pohárů a mistrovství světa.

Report – uvolněný Havířov

Havířov je asi jediné město v republice, kde je obecní trialpark. V rámci revitalizace městského parku Na nábřeží před pár lety zde vznikly kromě in-line a cyklostezky a pár standardních dětských hřišť také čtyři “zálivy” s luxusními trialovými překážkami. Cedule u parku sice hlásí, že za tento ojedinělý počin vděčíme Evropské unii, která projekt finančně podpořila, ale dík patří hlavně Bassovi – exHavířovskému drtiči, který trial do projektu navrhl… Pokračování textu Report – uvolněný Havířov